Finalist!
Inlägget publicerades 2009-10-31 klockan 02:49:28Besök gärna hennes blogg och rösta på mig :D Jag står som finalist nr 1. Det skulle vara kul att få vinna nåt någon gång :).
Lovely!
Inlägget publicerades 2009-10-29 klockan 09:56:51Efter mitt "lilla" inlägg så kände jag att det var dags att tänka på lite annat :). Småbarn är ju så jäkla härliga. Kolla in dessa klipp om det inte tidigare sett dom.
Denna älskar jag. Den är så underbar och det är så härligt med bebisar som skrattar. Visst är det?
Svar på tal och även lite till jag vill ha sagt
Inlägget publicerades 2009-10-29 klockan 09:33:00Jag är helt knäpp!
Inlägget publicerades 2009-10-28 klockan 21:05:49Jag har haft sådan jävla beslutsångest. Jag har sagt att jag inte ska gå, att jag ska gå, att jag känner starkt att
jag inte ska gå men ändå vill jag gå... Sen har det ju varit det där med om man har råd eller inte. Ja alltså, det handlar om huruvida jag ska gå och se This is it eller inte. Jag har nu bestämt mig, jag ska gå! På lördag. Beror förstås lite på om Micke är frisk då och ja jag med för den delen, men det är vi säkert. Det är ju bara onsdag än sålänge. Finns ingen annan som jag vet om som vill gå tillsammans med mig och se den så. Micke tycker ju även han om Michael Jackson.
Kul att det ändå är en film med MJ som blir den första på flera år som jag ser på bio. Hahaha, senast jag var på bio var några dagar innan dom slutade visa Day after tomorrow och det är ju några år sedan det.
Trist att man inte bor i Göteborg, för där var det idag ett MJ event. Massa MJ fans...
Sällsynta bilder på MJ
Inlägget publicerades 2009-10-28 klockan 16:20:30



Sjuka
Inlägget publicerades 2009-10-28 klockan 14:13:42Orkar egentligen inte skriva men ville uppdatera bloggen lite.
Bloggreklam
Inlägget publicerades 2009-10-27 klockan 12:34:36

Bådas bloggdesign är gjord av Stefan.
Flikar istället för bilder i menyn!
Inlägget publicerades 2009-10-27 klockan 06:34:17Men iallafall så blev jag riktigt nöjd med flikarna. Detta har jag tänkt på att fixa sen den gång jag såg guiden på designadinblogg.se. Det var lättare än jag trodde också. Riktigt lätt! Dock på hans guide så skulle man lägga dom nedan för headern, men det skulle inte bli snyggt alls på min sida så jag lade direkt under wrapper inne på kodmall.
Lite klagomål
Inlägget publicerades 2009-10-27 klockan 05:14:27Det är grymt irriterande med bloggare som lagt upp en musikspelare i sin blogg som spelar upp musiken automatisk då man kommer in på bloggen. Är det bara jag, eller känner man att man inte helst vill besöka den bloggen igen? Visst kan man lägga upp en musikspelare, men för guds skull, låt den inte spela upp automatiskt! Jag är nog inte ensam om att sitta och lyssna på musik då jag sitter och surfar runt. Kommer man då in på en sida där det spelas musik så stör det nåt enormt. Eller om man bara inte har sänkt volymen på högtalarna, sitter och surfar runt och helt från ingenstans typ så börjar det spelas musik.
Det är inte lika många som har detta längre på sina sidor, vilket är enormt skönt.
Det är även så tråkigt att få kommentarer i stil med " snygg blogg". Ni vill ju bara ha fler besök. Visst är det kul att få komplimanger men då man kollar hos andra bloggare och bland deras kommentarer och ser exakt samma kommentar och från samma person som skrivit hos mig så är det inte lika roligt. Jag kollar sällan in hos den som lämnat en sån kommentar hos mig.
Jag måste tillägga att jag raderar som oftast all sorts spam och reklam.
Filmsnack
Inlägget publicerades 2009-10-26 klockan 23:42:46När jag ändå är inne på film så kan jag passa på att tipsa er om att tv400 visar skräckisar hela veckan. Ok, det är gamla som Jyrkyrkogården, Jag vet vad du gjorde förra sommaren etc. Men det kan ju vara kul ändå om man inte har så mycket annat för sig ;).
Ps. Fick mitt paket från L8 Nyberg idag och det gråa diademet och armbandet älskas ännu mer av mig :P. Armbandet är det som syns på den större bilden på hemsidan.
3 favoriter med Rammstein
Inlägget publicerades 2009-10-26 klockan 18:34:30
Inlägget uppdaterades 27/10 kl 13.22 , bytte ut ena videon.
Ich Tur Dir Weh var borttagen så ändrade till Eifersucht istället.
Dagens blogg
Inlägget publicerades 2009-10-25 klockan 19:28:36Kika in här om du också vill vara med :)
______________________________
Nu är det dags för middag. Det blir ris med en gryta gjord
med korv, färska champinjoner, lök, paprika och grädde.
Sailor Moon transformation
Inlägget publicerades 2009-10-25 klockan 19:13:57
Vad tyckte ni?
Jag brukar sitta och kolla på youtube lite på sminktips och sådant och man får ju se en hel del kul sminktips, men detta var hitills det fränaste jag sett. Linserna hon hade var ju riktigt coola i min mening :P
Tips på serie?
Inlägget publicerades 2009-10-25 klockan 16:09:58

Fika på säng
Inlägget publicerades 2009-10-25 klockan 10:57:11Nytt i bloggen/Viktsnack
Inlägget publicerades 2009-10-24 klockan 02:16:25Det enda som är, är just det att jag har så svårt att ta mig ut. Men det kommer att gå bra, bara jag ger mig den på det. Visst kommer jag nog må skit dom första gångerna jag ska ut. Men det kommer nog gå över snabbt och jag kommer nog inte heller känna av någon ångest efter några gånger.
Jag ska iallafall börja med att gå runt några av husen här där jag bor. Det är nog aldrig bra att börja köra riktigt, jag menar ut och gå långt och länge då man knappt varit ute nåt på länge länge.
Jag känner det, att om jag väl börjat gå ner i vikt och börjat bli nyttig igen så kommer det nog bli lättare också att ta tag i resten : resten av mitt s.k liv.
Pappa min är på mig lite då och då angående att det är dags att göra nåt av mitt liv, att jag borde skaffa den hjälp jag behöver för mitt mående och min sömn. Han säger också att han vet att jag innerst inne vet själv hur läget är- och jo jag vet hur det ligger. Men det är just det: orken eller lusten finns som oftast inte. Men ju längre det går ju mindre ork och lust kommer jag ju att få...
Ska jag börja med min viktnedgång rejält så måste Micke sätta igång han med. Han måste gå ner han också! Bara han vill inse det vill säga.
Nu ska jag nog ta och sova.
Bedragen katt
Inlägget publicerades 2009-10-23 klockan 22:15:43
Michael
Inlägget publicerades 2009-10-23 klockan 19:45:55
Billie Jean live in New York 2001
Lyssna på Speechless, den är underbar!
Världens bästa
Inlägget publicerades 2009-10-23 klockan 19:22:07Någon ändring
Inlägget publicerades 2009-10-23 klockan 19:04:52Musik som lyssnats på mkt senaste tiden
Inlägget publicerades 2009-10-23 klockan 01:22:38
Vissa gånger hade det varit bra med en kamera..
Inlägget publicerades 2009-10-22 klockan 06:51:16En snygg orange tshirt som det står Madonna sticky and sweet tour på samt ett plektrum. Plektrumet hade Madonna tydligen spelat med under någon av dom 3 sista låtarna på konserten i Oslo i somras. Tack så jättemycket Stefan. Det var verkligen oväntat :P. Och tack för brevet som du hade skrivit också där du berättade om tshirten och plektrumet.
[Ingen rubrik]
Inlägget publicerades 2009-10-21 klockan 04:00:20Black Eyed Peas
Inlägget publicerades 2009-10-21 klockan 00:29:23
Och vinnaren är....
Inlägget publicerades 2009-10-20 klockan 23:30:53Vinnaren av Dan Browns nya bok Den förlorade symbolen blev:
En jävla känsla
Inlägget publicerades 2009-10-20 klockan 21:36:54Jag mår inte bra idag. Jag mår nog sämre än jag gjort på länge. Jag har inte mått bra på flera veckor eller ja någon månad nu. Man frågar mig hur jag mår och jag svarar ganska bra eller hyffsat. Men åh så jag ljuger. Men jag tror ändå att en person, min pappa, ser igenom det.
Den senaste tiden har jag absolut inte haft någon lust till något alls. Jag har inte haft någon ork överhuvudtaget. Har mest bara legat instängd i sovrummet och glott på film eller nåt avsnitt av någon serie eller spelat lite Shaiya. Hade ju kunnat spela sims men den här skitdatorn klarar inte ens av sims 2.
Ska väl fortsätta med mitt nu, det vill säga absolut ingenting.
Jag kommer iallafall att utse en vinnare ikväll :).
The climb
Inlägget publicerades 2009-10-20 klockan 18:15:08
Titta vad jag hittat
Inlägget publicerades 2009-10-20 klockan 14:39:16


Det gråa diademet tyckte jag var så snyggt!
Jag har även beställt några örhängen. Måste ha nytt av det, förstår inte vart alla jag haft tagit vägen egentligen. Jag har fem hål i öronen, två i vänstra och tre i det högra så man får ju se till att ha en del örhängen ;).
Sista dagen!
Inlägget publicerades 2009-10-20 klockan 12:22:37
Godnatt för mig nu
Inlägget publicerades 2009-10-19 klockan 00:00:10Jag ska köra igång någon film som jag kan somna till. Måste alltid ha tv´n på, eller som i det här fallet då jag nu sover i sovrummet där jag stängt in mig nu ett par dagar, datorn. På nåt konstigt vis så kan jag inte somna och sova gott utan det. I vardagsrummet har vi en till säng. En gammal en dock och ska göras av med snart, dock ska vi införskaffa en ny men försöka ta och möblera om så det ser bättre ut. Sängen där sover jag som oftast i för Micke har sin dator i sovrummet och han gillar att sitta länge och spela mmorpg spel ( Shaiya) samt att jag har min dator i vardagsrummet. Det har mest blivit en vana att jag sover i vardagsrummet också. Men Micke stör inte om han vill sitta och spela eller vill se en film på det här sättet.
Vi försöker dock ha så att på helgerna sover vi båda i sovrummet, brukar mysa till det och tända lite ljus och se en massa film. Även ha nå gotta. Igår fredag blev det morötter med dilldipp till- mkt godare än chips och dipp och så mkt hälsosammare också.
Måste rekommendera en film innan jag avslutar;
G-Force heter den. Info får ni googla så snäll som jag är, men jag orkar inte leta info eller bild just nu. Jag kommer ändå lägga upp ett inlägg i veckan med dom senaste filmerna jag har sett. Dock så är det över 20 st sen sist. Jag skriver upp i ett dokument och har räknat hur många det har blivit. Det är ju en del film det haha. Dock så kommer jag av dom 20 endast lägga upp om i bloggen dom jag tyckt om allra bäst. Annars blir det ett jäklans långt inlägg.
Nä nu, fy. Min skalle hänger knappt med och ögonen känns tunga eller ja iallafall ögonlocken känns tunga.
Natti natti!!
Ps. Se där ja! Över 100 besök idag med. Rättare sagt 116 st. Dock en bra bit från mitt besöksrekord som ligger på 149 st.
Sugen på en Spotifyinvite?
Inlägget publicerades 2009-10-18 klockan 08:07:05Den som är först med att svara rätt på följande fråga kommer få en invite.
Rätt svar är: Bruna ! :)

Obs!
Glöm ej bort min tävling som går ut den 20! Du har chansen
att vinna Dan Browns senaste bok Den förlorade symbolen.
[ Klicka här ]
Tatuering?
Inlägget publicerades 2009-10-17 klockan 11:55:54Om du redan har en eller flera: vad föreställer dom och vart sitter dom?
Jag är bara lite nyfiken av mig. Vill även med detta se vilket ställe på kroppen som verkar vara populärast.
Jag ska tatuera mig då jag har kommit till mitt mål i och med min viktnedgång. Det är långt till dess. Ungefär lika många kg kvar som jag redan gått ner. Jag vill ha en ängel eller en älva på axeln. Men jag vill även skaffa bokstäverna M.J . Göra nåt snyggt med dom bokstäverna. M.J står ju såklart för en person jag tyckt om mycket sen jag var liten, nämligen Michael Jackson. Jag har gillat honom i så många år nu så det skulle nog vara konstigt om jag om kanske 10-30 år inte alls gillar han längre. Jag vill även tatuera in dom bokstäverna för att hedra honom. Ja, antingen bara M.J och nåt snyggt runtom eller M.J och det som står i min header.
Texten i min header är en liten rad ur en M.J låt- Speechless. Den är helt underbar!

Bildkälla: tatueringsstilar
Godmorgon
Inlägget publicerades 2009-10-17 klockan 08:25:36Visst vill man ju lägga en del pengar på en jacka, speciellt en vinterjacka, men då man inte har ekonomin för det så får det bli billigt. Själv har jag turen att jag har två stycken vinterjackor som jag fortfarande kan ha. Den ena och äldsta av dom kunde jag inte alls ha för några år sen då jag knappt fick på mig den då jag var för tjock, men nu sitter den riktigt bra igen. Den andra sitter bra men börjar kännas lite stor. Men hellre lite för stor än för liten, eller hur ? ;)
En liten påminnelse:
Ändrat lite
Inlägget publicerades 2009-10-15 klockan 15:48:05Men vad tycker ni? Blev bakgrundsfärgen bättre eller sämre? Ja, frågar ju er som sett innan hur det såg ut. Glömde att ta ett screenshot :S .
Äntligen!
Inlägget publicerades 2009-10-15 klockan 06:33:39Äntligen säger jag bara. Egentligen hade jag ju inte behövt vänta såhär länge på att få en tid hos en läkare för att skaffa ett läkarintyg, men nu blev det ju så. Jag har ju mig själv att skylla som aldrig åkte in till stan och var iväg till den läkare jag hade tid hos för några månader sen. Den här gången kommer det kännas lättare att ta mig iväg, till skillnad från sist. Tanken på att sitta på en buss ända in till stan gör mig nästan illamående. Det är jobbigt nog som det är för mig ofta att ta mig utanför dörren. Denna gång behöver jag inte ta mig långt alls och jag slipper tänka på att jag ska åka buss. Jag behöver bara gå och det tar ca 5 min att ta sig till HC från där jag bor. Himla skönt.
Måste passa på att säga att jag tycker det är så roligt att det är så många som vill delta i min tävling nedan :D. Jag hoppas på fler. Eller ja, fler deltagare blir det alldeles säkert då det ju är på tisdag som kommer som är sista dagen för tävlingen :).
Jag vill passa på också att säga att det är så kul att jag har haft över 100 besökare varje dag nu under 3 veckors tid. Jag brukar annars endast ha runt 60-80 per dag.
I och med detta inlägg så märker ni att jag fortfarande lever också. Jag valde att ta några dagar som jag inte skrev på så att tävlingsinlägget fick ligga längst upp ett tag så att så många som möjligt hinner se det. För jag vet att många inte scrollar ner på dom bloggar dom besöker och kollar in tidigare inlägg.
Den förlorade symbolen (tävling)
Inlägget publicerades 2009-10-11 klockan 06:40:45
AVSLUTAD OCH VINNARE HAR UTSETTS!

Det du behöver göra för att delta är att skriva om tävlingen i din blogg och sen anmäla dig genom att lämna en kommentar för detta inlägg där du skriver att du är med i tävlingen och även tar med länk till ditt inlägg. Ni får jättegärna använda er av min bild.
Boken släpps den 21 oktober och kommer skickas direkt till er från Bonniers. Glöm inte att lämna mailadress då ni kommenterar så jag kan maila vinnaren då en vinnare har dragits.
Tävlingen är i sammarbete med Albert Bonniers förlag.
Är du en person som inte gillar att läsa ? Delta ändå. Man kan alltid ge bort boken. Kanske i julklapp?
Tävlingen pågår till den 20 oktober.
Sugen på tävling?
Inlägget publicerades 2009-10-09 klockan 11:15:33All info om tävlingen kommer imorgon!
Varför??
Inlägget publicerades 2009-10-07 klockan 21:08:21Jag förstår inte. Vad är meningen??
Hur kan man som förälder göra sånt här?
The lost symbol
Inlägget publicerades 2009-10-07 klockan 14:38:29Jo mitt GRATIS exemplar av Dan Browns nya bok The lost symbol. Jag fick den på engelska då den inte släppts på svenska än. På svenska heter den Den förlorade symbolen och släpps den 21 oktober. Det är tack vare bloggen min jag fått den. Jag blev ju kontaktad för en tid sidan av en som jobbade för Bonniers angående ett erbjudande om denna bok. Man känner ju sig lite speciell sådär haha. Himla kul med gratis.
Jag får se hur jag gör om jag läser den på engelska först och recenserar den eller om jag väntar till den kommer ut på svenska.

Bilden lånad från albertbonniersforlag.se
Nu är vintern på G
Inlägget publicerades 2009-10-06 klockan 23:00:04Två snusklåtar
Inlägget publicerades 2009-10-06 klockan 02:34:26Håll till godo ;)
Under täcket
Inlägget publicerades 2009-10-06 klockan 01:46:52Jag vet inte varför jag haft den här känslan, känslan om att ingenting är värt nåt. Att jag har inget liv ( jo inget liv stämmer ju egentligen ), att jag bara vill ligga under täcket hela dagarna och känner att allt bara är så förbannat världelöst.
Det kommer oftast mot hösten. Iallafall vad jag märkt dom 3 senaste årsen. Är det höstdepression eller är det att det närmar sig december mer och mer? December, den månad jag avskyr och som jag mår som sämst under sen jag var nyss fyllda 15 år...
Jag vet inte jag, men det är en jobbig känsla.
En känsla av hopplöshet.
Jag känner för att gråta, men jag kan inte. Jag vågar inte. Varför jag inte vågar? Jag vet inte.
3 favoriter med Backstreet Boys
Inlägget publicerades 2009-10-05 klockan 20:39:33
Film film film
Inlägget publicerades 2009-10-05 klockan 02:32:56Hm ja.. Jag har sett bättre filmer. Jag tyckte mest den var seg och konstig.
The secret life of bees
Johan Falk: Gruppen för särskilda insatserEfter ett fem år långt förordnande som polis på Europol i Haag flyttar Johan Falk tillbaka till sin hemstad Göteborg. Han har fått en tjänst på en framgångsrik liten specialenhet, GSI - Gruppen för Särskilda Insatser, som punktmarkerar den grova organiserade brottsligheten. Men Johan får problem: hans familj flyttar inte med honom hem. Familjen består numera av Johan, Helén och hennes dotter Nina, samt Johan och Heléns gemensamme son Ola som är fem år. Avsaknaden av sin familj får Johan att se GSI som ett substitut, där all vaken tid fokuseras på att fånga kriminella.
Men hur kommer det sig att denna lilla specialstyrka uppnår sådana förvånansvärda resultat där andra enheter fullständigt misslyckas? Hur ser egentligen GSI:s relation med de kriminella ut? Och vad är det för hemliga kuvert som förvaras i kassaskåpet hos chefen för länskrim? Långsamt öppnas Johans ögon för en värld han inte trodde fanns.
Vad tyckte jag:
Riktigt bra, men jag tycker inte att Mikael Tonving är en så bra skådis haha.
Falk: VapenbröderJohan Falk är ute på ett rutinuppdrag med Göteborgspolisens specialenhet GSI. Tanken är att man med hjälp av en norsk undercoverpolis och en civil infiltratör i ett av Göteborgs tyngsta kriminella gäng, skall köpa loss sex stycken automatkarbiner och på så sätt få bort dem från gatan. Men plötsligt förändras allt när en ny okänd spelare blandar sig i leken och omedelbart vill ha loss inte bara dessa vapen utan ännu fler, inklusive pansarbrytande granater. GSI inser att detta inte kan vara några vanliga rånare. Någon tänker starta krig på Göteborgs gator. Samtidigt så blir situationen för Johan Falks infiltratör Frank Wagner mer och mer mardrömslik då ledaren för gänget han infiltrerat inser att någon av hans egna läcker till polisen... Johan Falk - Vapenbröder är en realistisk och intensivt spännande thriller som följer både polisens elitstyrka GSI och de tyngsta kriminella i Göteborg. Filmen är den andra av sex i den nya serien om Johan Falk. De arbetsmetoder som GSI använder sig av i serien är autentiska och tillhör vardagen för verklighetens grupper för särskila insatser.
Vad tyckte jag:
Ser framemot fler. Det kanske säger allt? ;)
Källor: tankafett.com samt dischshop.se
En lite mer personlig/närgående lista.
Inlägget publicerades 2009-10-03 klockan 18:10:00Ja
Har du haft sex idag?
Ja, inte för att någon behöver veta det då egentligen haha
Har du ett förhållande?
Ja, sen 7 år tillbaka :love:
När går gränsen vid otrohet?
Hångel och smek
Är du romantisk?
Hm, nja kanske. Jag vill gärna tro att jag är det iallafall
Har du gråtit framför någon du tyckt om någon gång?
Ja det har jag, en massa gånger
Har du nångång slagit någon?
Ja och det ångrar jag så oerhört mkt. Det var ute på stan med. Jag var inte så gammal då. Inte för att det skulle spela någon roll egentligen. Det var min lillasyster jag slog, av ingen orsak alls.
Har du lekt med någons känslor?
Ja, tyvärr
Länge höll ditt längsta förhållande?
Jag har bara haft ett förhållande och det är det jag är nu :D
Hur länge var ditt kortaste?
Jag har ju inte haft någon sen innan så.
Vill du vara singel eller ha ett förhållande?
Självklart ett förhållande.
Har du varit tillsammans med två samtidigt?
Nej
Är du en bra pojk/flickvän?
Ja det tror jag nog :)
Vem sov du senast bredvid (av det motsatta könet)?
Micke :love:
Vem sa senast att han/hon tyckte om dig mer än som vän?
Micke
Har du varit tillsammans med någon som du sen hade ett KK-förhållande med?
Nej
Hur gamla var dina föräldrar när de blev tillsammans?
Oj, svår fråga 20 årsåldern iallafall.
Har du någon gång velat ha ditt syskons pojkvän/flickvän?
Nej det har jag inte
Skulle du kunna tatuera in din kärleks namn på armen?
Ja, men inte hela namnet då. Bara första bokstaven i namnet. Man vet ju aldrig..
Har du mest blivit dumpad eller dumpat? dumpad.
Nej
Godeftermiddag!
Inlägget publicerades 2009-10-03 klockan 14:38:11Pappa var förbi en snabbis, Visste inte om att han skulle komma. Blev lite paff då det ringde på dörren, Mike fick gå o öppna för jag låg eg nedbäddad jag i sovrummet. Jag klev upp o klädde på mig för att gå ut o säga hej. Pappa hade med sig lite ärtsoppa till oss som han hade gjort idag. Jag är eg inte så förtjust i ärtsoppa men hans gillar jag.
Eg tänkte jag mest skriva detta inlägg för att visa att jag fortf lever.
Är det inte det ena så är det det andra
Inlägget publicerades 2009-10-01 klockan 18:43:33
dagen idag gått och haft små ont i huvudet. Men bara på höger sida. Det bultar till ibland två tre gånger i tinningen typ och sen typ slutar det. O sen börjas det om igen. Det gör väldigt ont då det börjar bulta till sådär. M,en jag är inget illamående iallafall, fast enligt Micke så är jag riktigt varm. Han tror att jag har feber. Har jag skallebang så får jag alltid för mig att det kan vara nåt allvarligt, menvarför tänka så då man haft det under en dag endast. Går det några dagar så bör man ju ta och kolla upp det- tycker jag.Glasögon var det ja!
Det måste jag skaffa. Men det är ju såå dyrt. Fick ju veta vad pappas skulle gå på. Sjukt att det ska kosta så mycket nåt som så många behöver. Jag har inte tagit tag i det, men ska kolla upp om det går att söka pengar genom någon fond till det. Jag kommer omöjligen kunna skaffa ett par glasögon för den lilla slant jag kommer ha över då jag fått retroaktivt från FK. 10.000 får jag väl räkna med att det kommer att gå på, eller mer. Usch, gillar inte att tänka på det. Jag behöver specialslipade glas också och det är där det drar iväg för mig.
Då jag väl skaffar nya glasögon ska jag verkligen se till att göra det på det ställe som har bäst priser. Synoptik har jag alltid gått hos, men jag har för mig att dom är ganska dyra? Specsavers fick jag veta är bra. Jag har varit in o kikat på bågar på deras sida och jag fann några där som jag gilla. Ja om det nu var specsavers, jag minns inte haha.
Jag har ju haft problem med mina axlar. Men nu ska ni får höra nåt bra! Det har gått ner nu. Visst känner jag av det lite ibland, men det är inte som det var för någon månad sen iallafall. Det sved ju och liksom nöp en hel del ett tag. Jag fick rådet av distriktssköterskan som jag snackade med via tele att jag skulle försöka minska tiden jag sitter vid datorn och ta pauser då och då och sträcka på mig och så. Ja, att sträcka på mig har jag inte gjort men dock så tog jag rådet att ta pauser. Jag brukar ta och se på nåt avsnitt av någon serie på datorn eller på tv´n. Iallafall så är det himla skönt att få slippa detta. Jag känner ju av ibland då det börjar kännas av, men då väljer jag bara att ta en paus. Eller att jag bara lägger mig ner i den säng jag alltid sitter i ( som jag ska slänga, hoppas att det är ok för dig mamma att jag slänger den? Hahaha. ) då jag sitter framför datorn.
Nu är det dags för att laga middag. Jag ska fixa den idag, för en gångs skull. Det blir kassler och ris, enkelt alltså. Men jag ska röra i en såndär Creme bonjour cuisine vitlök och örter med kasslern. Det är svingott ska ni veta! Brukar göra med grytbitar och servera med hemmagjord klyftpotatis till också. Mamma gjorde nåt liknande då hon var upp till mig och hälsade på för några år sen. Det gott, det går snabbt och det är lätt att göra.
Kollisionen
Inlägget publicerades 2009-10-01 klockan 06:50:37En kvinna och en man råkar kolidera med sina bilar. Båda bilarna blir totalt förstörda, men otroligt nog blir ingen av dem skadad.
När de efter ett tag lyckas ta sig ut ur bilarna är det kvinnan som säger något först:
- Så, vi överlevde båda två. Vilken tur! Det måste vara ett tecken från Gud på att vi skulle mötas och leva tillsammans resten av våra liv.
Mannen svarar blixtsnabbt:
- Du har helt rätt. Så måste det vara!
Kvinnan fortsätter:
- Och titta här - ännu ett mirakel! Hela min bil har blivit totalt förstörd, men vinflaskan som jag köpte igår gick inte sönder. Låt oss dricka en skål för att fira!
Kvinnan räcker över vinflaskan till mannen som dricker några djupa klunkar och ger tillbaka flaskan med ett leende.
Sedan skruvar hon på korken igen. Mannen frågar:
- Ska inte du ha något?
Kvinnan blinkar mot mannen och svarar:
- Nej, jag tror att jag väntar tills polisen har kommit..
Installation och Sims
Inlägget publicerades 2009-10-01 klockan 04:03:36Jag kommer aatt stänga in mig i sovrummet och så får Micke sköta snacket med dom haha. Vi har bestämt att vi ska kika på lite film och mysa under tiden.
Jag hatar då man kommer och fixar och installerar saker. Bla så är dom ju så duktig på att ta av sig skorna (not).
Jag känner den här jobbiga känslan komma smygandes. Den jag får då jag ska iväg nånstans som oftast eller då jag vet att det är någon eller några som ska komma och fixa med nåt i lägenheten. Jag har ingenlust att träffa någon i morgon. Eller ja att ha någon överhuvudtaget här, som inte är Micke då förstås. Ja just att man har varit och fixat saker här har det varit gott om i år. Jag fick även ett nytt lägenhetsnr igår..
Förresten så var det ju msnmöte ikväll, jag fick säga till Micke igår att om jag skulle ha slocknat så skulle han logga in med min msn och säga till att jag inte kan vara med på mötet. Jag hade inte sovit på några nätter igen så jag vill sova ut då jag väl somnat. Även om jag vet att mötet är obligatoriskt. Jag har ju varit med annars på alla möten som varit. En del ggr har jag känt att jag struntar i det och att jag inte har någon större lust, ja just för att jag är trött och kanske inte mått så bra. Så kollar jag upp om det blir möte eller inte så får jag se att det är uppskjutet till morgondagen.. Jag har haft tur då haha.
Apropå det så har jag inte spelat sims nåt nästan alls. Jag vet inte varför. Jag har ju en blogg jag måste uppdatera och då måste jag ju spela, så må ta och skärpa till mig vad gäller det. Bloggen hittar ni här. Där finns även dom andra operatörernas bloggar samt ägarens :).
Nu ska jag se om det är slut på maintenance i Shaiya så jag kan ta och spela lite. Jag har blivit fast i det igen.
En sak till:
Jag fick en kommentar igår för inlägget under detta.
"Snälla sluta med din dåliga blogg!!" var det som stod. Mailadress var med samt namn. Bra att du inte är helt anonym iaf.
Mitt svar på det: Varför? INGEN kan tala om för mig vad jag ska och inte ska göra. Du får tycka min blogg är dålig, ingen som tvingar dig att gilla den. Så är det.

