Jane Fonda

Inlägget publicerades 2010-05-20 klockan 05:45:54

Det tog ett tag men nu har jag äntligen läst ut boken haha. Den var riktigt bra, kul att läsa om kändisar. Speciellt Jane Fonda. Vilket liv hon har haft eller ja har!

Boken jag läste var alltså Jane Fonda´s memoar Mitt liv så här långt. Köpte boken inbunden för 40 kronor ca för nåt år sedan. Den finns bland annat på adlibris inbunden och på pocket. Inbunden kostar 199 kr. Boken är ganska tjock så man kan tycka att det är värt pengarna. Om man gillar att läsa om andras liv eller ja verklighetsbaserade böcker överhuvudtaget så skulle jag rekommendera dig denna bok.

Att det tog så lång tid för mig att läsa ut boken. lite mer än 2 månader, beror inte på att jag inte tyckte om den utan anledningen är att jag inte haft mycket till läslust.

Jag läste ut boken igår natt, hade då ca 100 sidor kvar.

Nu har jag börjat på en annan bok, Amy Jenkins - Funny Valentine.  Verkar lovande. Dock så har jag en känsla av att jag börjat läsa den tidigare men då jag inte haft läslusten lagt undan den.

Handling:

"Påfallande intelligent och välskriven memoarbok" - Jan Aghed, Sydsvenska Dagbladet

Som en av vår tids megakändisar lever bilden av Jane Fonda som en rik, vacker, stark och modig kvinna. Politiskt aktiv och frispråkig. Oscars-belönad två gånger och alert workout-guru i pastellfärgad trikå.

I Mitt liv så här långt berättar hon sin framgångssaga, men hon avslöjar också att bakom det lyckade yttre funnits många mörka och svåra stunder präglade av kärlekslöshet, förnedring och självförakt. Öppenhjärtigt och rakt berättar hon om pappan, den kände skådespelaren Henry Fonda, som aldrig visade henne kärlek, om mamman, som tog sitt liv när Jane Fonda var 12 år. Hon berättar om sina äktenskap med den franske regissören Roger Vadim, med politikern Tom Hayden och med multimiljadären Ted Turner. I dag lever hon ensam och satsar allt sitt engagemang på att hjälpa och stödja framför allt unga kvinnor.

Mitt liv så här långt är en positiv bok full av hopp och livskraft. En bok skriven av en kvinna som till varje pris ville behaga männen men bedrog sig själv under större delen av sitt liv.

Bild och info om boken är från adlibris.
Länk direkt till sidan där boken finns.

Postat av: alexandra - VADFANSKAJAGHETA.SE

god morgon sötnos:) hoppas du sovit gott! :)

2010-05-20 @ 08:21:54
URL: http://vadfanskajagheta.se

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0